راهنمای نویسندگان

 

دریافت فایل تعهد نامه

دریافت فرم تعارض منافع

 

 راهنمای نویسندگان

نشریه تحقیقات در علوم زراعی در مناطق خشک از کلیه نویسندگان گرامی درخواست می‌نماید تا هنگام نگارش مقاله خود، کلیه موارد و نکات ذیل را مد نظر قرار دهند و رعایت نمایند. با توجه به اینکه نشریه در فرآیند نمایه‌سازی در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی و داخلی قرار دارد، در صورت عدم نکات و شرایط مندرج در زیر، مقاله شما پیش از ارسال به داوری رد خواهد شد و تا زمانی که همه موارد زیر رعایت نشده باشند به درخواست شما ترتیب اثر داده نخواهد شد.

چه مقالاتی را می‌توان ارسال نمود؟

مقالات پژوهشی: آن دسته از مقالاتی که شامل نتایج نوین از یک کار پژوهشی باشد را مقالات پژوهشی می‌خوانند. در این گونه از مقالات، نویسندگان باید پس از گردآوری داده‌های اصیل با روش‌های دقیق و معتبر پژوهشی و علمی به تحلیل یافته‌های خود بپردازند و نتایج یافته‌ها و مشاهدات علمی خود را ارائه نمایند.

مقالات مروری: آن دسته از مقالاتی که با دیدگاه مرور تخصصی ادبیات انتشار یافته علمی و پژوهشی روز دنیا در زمینه‌های مرتبط با موضوع نشریه باشند و توسط افراد متخصص و صاحب‌نظر در آن زمینه نگارش یافته‌ باشند جزو مقالات مروری طبقه‌بندی می‌شوند و قابل ارسال برای داوری هستند.

دستورالعمل و راهنمای تهیه مقاله

 نگارش مقاله باید با استفاده از نرم‌افزار Microsoft Word 2003 یا نسخه‌های بالاتر صورت بگیرد. تنظیمات صفحات مقاله باید در حالت صفحه A4 با 2.5 سانتیمتر (یک اینچ) حاشیه به صورت تک ستونه باشد و متن مقاله با فاصله 1.15 بین خطوط نگارش شود.

کلیه متون مقاله باید با استفاده از قلم (فونت B Nazanin) درج شوند. عنوان مقاله باید با سایز 14 ضخیم و متن مقاله با سایز 13 و ضخامت عادی درج شوند. عناوین اصلی مقاله مانند چکیده، مقدمه، مواد و روش‌ها، نتایج و بحث و غیره با قلم ضخیم سایز 13، عناوین فرعی با قلم ضخیم سایز 12 درج می‌شوند. عناوین جداول و اشکال با سایز 9 پررنگ به صورت وسط چین و اطلاعات جداول با سایز 9 ضخامت نرمال درج می‌گردند. نام‌های غیرفارسی در متن با فونت Times New Roman سایز 11 و نام‌های علمی لاتین به صورت ایتالیک درج می‌شوند.

جداول و اشکال می‌بایست در جای مناسب در داخل متن اصلی مقاله قرار داده شوند و به طور مناسب و هماهنگ شماره‌گذاری گردند. لازم است نویسندگان گرامی از ارسال جداول به صورت عکس خودداری نمایند. همچنین، کلیه تصاویر و مدارک آزمایشگاهی باید از کیفیت و وضوح قابل قبول برخوردار بوده و با رزولوشن 300 پیکسل ذخیره شده و ارسال گردند.

مشخصات مقاله و نویسندگان

عنوان مقاله، نام و نام‌خانوادگی نویسندگان، سمت نگارندگان مقاله به همراه مرتبه علمی آنان، نام دانشگاه یا مؤسسه پژوهشی که نویسنده در آن اشتغال دارد به همراه آدرس ایمیل، نشانی پستی و تلفن نویسنده مسئول باید به دقت بر روی صفحه‌ای جداگانه به فارسی و انگلیسی درج گردند و به همراه برگه تعهدنامه امضاء شده اسکن و ارسال شود.

مقاله به طور کلی باید شامل بخش‌های زیر باشد:

عنوان: باید کوتاه و شفاف باشد و موضوع مقاله را به خوبی مشخص سازد. حداکثر طول عنوان 20 واژه است.

چکیده: باید به طور گویا و شفاف خلاصه‌ای از مقاله را به خواننده ارائه نماید و طول آن از 250 واژه بیشتر نشود.

واژگان کلیدی: باید بین 4 تا 6 واژه که در دسته‌بندی موضوع مقاله کمک می‌نماید باشد. واژگان گزیده شده نباید در عنوان مقاله وجود داشته باشند و باید بر اساس حروف الفبا مرتب گردند.

مقدمه: بایستی علاوه بر تعریف موضوع مقاله و بیان کلیات پژوهش حاوی اطلاعات مربوط به اهمیت موضوع، پیشینه پژوهشی، فرضیه‌ها و هدف از اجرای تحقیق باشد. در متن مقاله، نام‌های علمی به زبان لاتین و به صورت ایتالیک نوشته شوند. منابع مورد استفاده در مقاله باید صرفاً از منابع اشاره شده در فهرست منابع بوده و به صورت اسم و سال (اسم به انگلیسی و سال به میلادی) مشخص گردند.

مواد و روش‌ها: بایستی به مشخصات منطقه آزمایش و کلیه مواد، روش‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در آزمایش به طور شفاف اشاره شود. در صورتی که یک روش از منبعی گرفته شده باشد، فقط به ذکر منبع اکتفا شود. نام دستگاه‌های مورد استفاده کاملاً ذکر شود. همچنین محل تهیه بذر، تاریخ کاشت و برداشت نیز نوشته شوند.

نتایج و بحث: نتایج و بحث به صورت توأم نوشته شود. نتایج آزمایش می‌تواند بصورت جدول، شکل، عکس و غیره نشان داده شود ولی در هر حال بایستی از ارایه نتایج بصورت تکراری در دو شکل مجزا (برای مثال هم بصورت شکل و هم جدول) خودداری گردد. هر جدول از شماره، عنوان، سرستون و متن تشکیل میشود. عنوان جداول باید مختصر و گویا بوده، به نحوی که نیازی به مراجعه به متن مقاله نباشد و در بالای جدول آورده شود. عنوان جداول، اشکال و سرتیتر به فارسی و انگلیسی و متن جداول به زبان انگلیسی تایپ شود. هر جدول با یک خط افقی از شماره و عنوان متمایز می‌شود. همچنین سرستون با یک خط افقی از متن جدول جدا شده و در زیر متن جدول نیز یک خط افقی ترسیم می‌شود.

جداول اشکال مقاله باید به صورت دو زبانه تهیه شوند. یعنی باید عنوان جدول‌ها، عناوین ستون‌ها و ردیف‌ها در جداول، توضیح عکس‌ها، تصاویر و نمودارها به صورت فارسی و انگلیسی و اعداد جداول و اشکال به زبان انگلیسی آورده شوند.

بحث بایستی شامل تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده، توجیه و تحلیل نتایج، کاربردهای نظری و عملی احتمالی و سازگاری و عدم سازگاری با سایر نتایج بدست آمده در دیگر پژوهشها باشد.

نتیجه گیری کلی: این بخش به صورت مستقل از نتایج و بحث، در پاراگرافی جداگانه ذکر شود.

سپاس‌گزاری: در این بخش باید از همکاری‌های علمی، پژوهشی، مالی اشخاص حقیقی و حقوقی که در به انجام رسیدن پژوهش به شما کمک نموده‌اند سپاسگزاری نمایید.

تعارض منافع: در صورتی که بخشی از پژوهش شما به دیگر فعالیت‌های حرفه‌ای و اقتصادی یا مسئولیت‌های شما مرتبط می‌باشد باید این موارد را در این بخش اظهار نمایید. برای مثال چنانچه شما در شرکتی فعال هستید که محصولی را در زمینه زراعت یا کشاورزی تولید می‌نماید یا اگر اختراعی دارد که مرتبط با موضوع پژوهش شما می‌باشد باید در این بخش مسائل از این دست را اظهار نمایید. در غیر این صورت، می توانید از عبارت "نویسندگان اظهار می‌نمایند که هیچ‌گونه تعارض منافعی در رابطه با نشر این مقاله وجود ندارد." استفاده کنید.

مراجع: ارجاع به منبع در متن مقاله پس از ذکر یک مطلب غیر بدیهی که نیازمند استناد برای ارزیابی درستی آن است صورت میگیرد. منبع مورد نظر که برای بررسی درستی آن مطلب به آن ارجاع داده می‌شود، در پایان جمله و در داخل پرانتز با ذکر اسم نویسنده و سال آورده می‌شود (در صورتی که منبع فارسی است باید معادل انگلیسی نام نویسنده و سال ذکر گردد). در صورت ذکر نام نگارندگان در متن، نام نگارنده به فارسی تایپ شده و برای منابعی که یک یا دو نگارنده دارند، هر دو اسم و منابعی که بیش از دو نگارنده دارند، ابتدا اسم نفر اول و پس از آن از واژه همکاران استفاده می‌گردد. فهرست منابع به صورت انگلیسی و بر اساس حروف الفبا به شرح نمونه‌های زیر تنظیم شود. (لازم است تمام منابع فارسی مورد استفاده نیز به زبان انگلیسی نوشته شده و در پایان In Persian آورده شود)

Nakhjavani Moghaddam, M., Ghahreman, B. and Zarei, Gh. 2017. Wheat Water Productivity Analysis under Different Irrigation Management Practices in Some Regions of Iran. Journal of Water Research in Agriculture, 31 (1): 43-57, (In Persian).

Azcon, R. and Ocampo, J.A. 1981. Factors affecting the vesicular‐arbuscular infection and mycorrhizal dependency of thirteen wheat cultivars. New Phytologist, 87(4): 677-685.

Constabel, C.P., Yip, L., Patton, J.J. and Christopher, M.E. 2000. Polyphenol oxidase from hybrid poplar. Cloning and expression in response to wounding and herbivory. Plant Physiology, 124(1): 285-296.

Gong, H., Zhu, X., Chen, K., Wang, S. and Zhang, C. 2005. Silicon alleviates oxidative damage of wheat plants in pots under drought. Plant Science, 169(2): 313-321.

 

تذکر بسیار مهم: به نویسندگان گرامی اکیداً توصیه می‌شود تا جهت درج صحیح منابع از نرم‌افزارهای مدیریت منابع مانند Endnote یا Reference Manager استفاده نمایند. هرگونه اشتباه یا ایراد در نگارش منابع منجر به رد مقاله شما پیش از ارسال به داوری خواهد شد.

اطلاعات انگلیسی: در پایان مقاله و پس از اتمام بخش مراجع در صفحه‌ای جداگانه عنوان، چکیده و کلید واژگان به انگلیسی آورده شود. چکیده انگلیسی باید به زبانی شیوا، روان و بدون اشکال باشد و باید مطالب چکیده فارسی مقاله را با در نظر گرفتن قواعد نگارشی و تفاوت‌های دستوری و ادبی در زبان انگلیسی منعکس نماید. واژگان کلیدی بر اساس حروف الفبا مرتب شوند.

 

  تعهدنامه

 نویسندگان گرامی جهت چاپ مقالات خود در نشریه تحقیقات زراعی در مناطق خشک بایست فرم تعهدنامه زیر را تکمیل و پس از اخذ رضایت و امضای نویسندگان مقاله فایل اسکن شده آن را به دفتر نشریه ارسال نمایند. در صورتی که تعداد نویسندگان مقاله بیش از تعداد جداول در نظر گرفته بود، نویسندگان می‌توانند از صفحات مورد نیاز بیش از یک کپی تهیه نمایند و اطلاعات خود را به طور کامل و با دقت پر نمایند.

 

نکات مهم دیگر

 • مسئولیت محتوای منتشر شده در یک مقاله تنها با نویسندگان آن مقاله می‌باشد.
 • تمامی نگارندگان باید به منظور تایید اصالت محتوای مقاله و همچنین تعیین نویسنده مسئول برگ مشخصات مقاله را امضا نمایند.
 • دانشجویان بایستی تایید استاد یا استادان راهنمای خود را ارسال نمایند. (در صورت عدم ارسال تعهدنامه، مقاله مورد بررسی قرار نمی‌گیرد).
 • نویسنده مسئول باید حتماً ایمیل آکادمیک خود را درج نماید.
 • هیات تحریریه از پذیرش مقالاتی که قبلاً در سایر نشریات چاپ شده و یا برای بررسی ارسال گردیده، معذور است.
 • مقالاتی که بخشی از آن در کنگره‌ها، سمینارهای داخلی یا خارجی و سمپوزیوم‌ها ارایه و چاپ شده‌اند با ذکر این مطلب و در صورت عدم وجود موانع حقوق مؤلف (کپی رایت) از این قاعده مستثنی هستند.
 • هیات تحریریه در رد، پذیرش یا ویرایش مقالات و همچنین تصمیم نهایی برای چاپ مقاله اختیار تام دارد.
 • تمام مقالات باید با رعایت اخلاق در تحقیقات میدانی و آزمایشگاهی و با توجه به بیانیه‌های مشخص در اخلاق پژوهش انجام شده باشد.
 • به نویسندگان توصیه می‌شود تا پس از دریافت نظرات داوران، تغییرات و اصلاحات انجام شده را در نسخه اصلاحی با هایلایت کردن مطالب ویرایش شده مشخص نمایند. همچنین در برگه‌ای جداگانه ابهامات طرح شده توسط داوران را پاسخ دهند.
 • حداقل نیمی از منابع ارجاع داده شده در مقاله مربوط به پژوهش‌های منتشر شده در 10 سال اخیر باشند.
 • تعداد مراجع ذکر شده در مقاله باید متناسب با نوع مقاله باشد. به طور متعارف مقالات پژوهشی بین 10 تا 30 ارجاع و مقالات مروری حداقل 50 ارجاع دارند